Silyfeed®

 OSTROPESTŘCOVÝ KRMNÝ PANENSKÝ OLEJ

 SILYFEED® A GRANULÁT 

 SILYFEED® BASIC 

 SILYFEED® BASIC GRANULÁT

 SILYFEED® CLA 

 SILYFEED® L GRANULÁT

 SILYFEED® SL - STRONG LUNGS

 SILYFEED® V GRANULÁT 

 

Klíčová role jater pro zdraví organismu

Játra jsou centrálním orgánem metabolismu obratlovců. Zajišťují energetickou látkovou výměnu a přeměnu živin, jsou nezastupitelná při detoxikaci organismu a podílejí se na trávení a využití živin z potravy. V játrech se vytváří krevní plasma a látky zajišťující srážlivost krve. Játra produkují hormony, které regulují hospodaření s vodou a solemi. Játra také slouží jako zásobárna glykogenu, železa a vitamínů. Nedostatečná funkce jater se projevuje narušením homeostázy, hormonálními a metabolickými poruchami, poruchami srážlivosti krve, vodnatelností, selháváním ledvin a poškozením funkcí mozku. Zdravá a plně funkční játra mají pro zdraví organizmu centrální a nezastupitelnou roli.

Krmné doplňky Silyfeed® splňují nejnáročnější požadavky ochrany jater koní a posilování jejich funkcí. Funkčnost a bezpečnost krmných doplňků Silyfeed® byly potvrzeny veterinárními klinickými studiemi, které jednoznačně potvrdily zkušenosti humánní fytofarmacie, která si cení ostropestřce mariánského právě pro jeho blahodárné působení na játra a tím na celý organismus.

Ostropestřec mariánský

 

O tom, zda organismus je a zůstane zdravý, případně zda se nemocný organismus uzdraví, rozhoduje ve značné míře zdravotní stav jater, které musí eliminovat jak případné toxiny přijaté v krmivu, tak i detoxikovat jedovaté produkty látkové výměny. Seno, ve kterém jsou přítomny plísně a mykotoxiny, pobyt na pastvinách s výskytem jedovatých rostlin, aplikace medikamentů i cizorodé látky obsažené v krmivu – to vše zatěžuje v první řadě játra. Není tedy divu, že mnohá ochoření (a nejenom nemoci jater) jsou stále častěji dávány do souvislosti s intoxikací organismu, a to především krmivem. Mezi rostlinami, které podporují játra, stojí na prvním místě ostropestřec mariánský. První záznamy o ostropestřci mariánském pocházejí ze 4. století před naším letopočtem, kdy se o ostropestřci, tehdy nazývaném „Pternix“ zmiňuje  Theophrast. Později je ostropestřec mariánský uváděn pod názvem „Sillybum“ ve všech významných herbářích jako rostlina, jejíž plody (semena) podporují léčbu nemocí jater a sleziny.  Zatímco účinek mnoha léčivých  rostlin může být nahrazen podáním  byliny jiné, ostropestřec mariánský nemá ve schopnosti stimulovat regeneraci jater  konkurenci.  Proto se i ve veterinární praxi stále více uplatňují farmaceutické přípravky vyráběné ze semen ostropestřce mariánského. Proč právě ze semen? Účinné látky ostropestřce mariánského, takzvaný silymarinový komplex, jsou totiž obsaženy  převážně v plodech (semenech)  této rostliny,  zejména  pak  v tvrdém osemení (perikarpu). Kromě farmaceutických produktů lze však  ve veterinární praxi  s výhodou využívat i ostropestřcový expeler, který  vzniká odlisováním oleje a následnou homogenizací  tvrdé slupky semen. Výhodou přímého zkrmování ostropestřcového expeleru je zejména vysoká biologická přijatelnost silymarinu a dalších flavonolignanů silymarinového komplexu, který se v osemení plodu ostropestřce nachází v biologicky nejpřijatelnější přirozené amorfní formě.  (Při farmaceutickém zpracování dochází ke krystalizaci silymarinu a tím i snížení jeho biodostupnosti). Dalšími benefity zkrmování ostropestřcového expeleru je  vysoký obsah (až 18%) bezlepkových bílkovin,  8-9% kvalitního Omega-6 oleje a 20% vlákniny, která podporuje správnou funkci zažívacího traktu.

Existuje několik typů ostropestřce mariánského, které se liší jak celkovým obsahem účinných látek, tak i obsahem jednotlivých flavonolignanů. Následující doporučení se týkají nejkvalitnějších expelerů připravovaných z ostropestřce  silymarinového typu s obsahem  ca. 3% silymarinového komplexu. Méně kvalitní produkty z ostropestřce mariánského je možné používat stejným způsobem, krmnou dávku je však třeba přizpůsobit analytickému obsahu silymarinového komplexu. Není-li obsah silymarinu na produktu  uveden, je lépe  zvolit produkt  jiný,  s garancí kvality a obsahových látek. Kvalitní ostropestřcový expeler z rostlin silymarinového typu s obsahem kolem 3% silymarinu  je možné zkrmovat celoročně v dávkách kolem 5-8  g expeleru na 100 kg hmotnosti koně a den. Je-li třeba posílit játra cílenou detoxikační kůrou, například po zimním období nebo v průběhu podávání medikamentů či odčervovacích látek, zvyšuje se dávka na 10-15 g na 100 kg hmotnosti koně a den.

Uvedené dávkování již zohledňuje takzvanou metabolickou hmotnost zvířete.